Info Prasowe

 13 sierpnia wyścigami o Mistrzostwo Świata w klasie Micro rozpocznie się druga edycja Świnoujście Sails Festival. W tym roku do Świnoujścia przyjadą także zawodnicy z klas 505, Finn, Sigma Active i uczestnicy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Finał Festiwalu 19 sierpnia.

Ideą Festiwalu regat jest zgromadzenie kliku regat w jednym miejscu i jednym czasie. Nie jest to pomysł nowy, od lat na całym świecie podobne projektu sa organizowane choćby wspomnieć Kieler Woche, Key West, Antigua Sailing Week czy choćby krajowe Gdynia Sailing Days. Na Pomorzu Zachodnim do zeszłego roku takiego projektu nie było, gdy w sierpniu 2017 przyjechało do Mariny Świnoujście blisko 100 jachtów i 150 uczestników regat o Mistrzostwo Europy w match racingu, Mistrzostwo Polski w klasie Finn Masters czy Puchar Polski w klasie Delphia24.

W tegorocznej edycji odbędzie się jeszcze więcej imprez i jeszcze wyższej rangi. W programie Festiwalu organizatorzy zaplanowali:

- Mistrzostwa Świata w Klasie Micro
- Mistrzostwa Polski w Klasie 505
- Puchar Polski w klasie Finn
- Regaty w klasie Sigma Active
- 3 rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Regaty potrwają od 13 do 19 sierpnia, rozgrywane będą na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach regatowych, dopasowanych do specyfiki jachtów i formuły ścigania. Baza regat znajdować się będzie w Marinie Świnoujście. Organizatorzy spodziewają się ponad 100 jachtów i ponad 250 uczestników z 10 krajów.

Szczegółowy program Festiwalu Regat:
Sobota, 11.08

09.00 Otwarcie biura regat Mistrzostwa Świata Klasy Micro
09.00 – 18.00 Rejestracja zawodników, pomiary

Niedziela, 12.08

09.00 – 18.00 Rejestracja zawodników, pomiary

Poniedziałek, 13.08

09.00 – 11.00 Pomiary
11.00 Odprawa sterników Klasy Micro
13.00 Wyścig Próbny Micro, Zatoka Pomorska
15.00 1-szy Wyścig Micro, Zatoka Pomorska
19.00 Ceremonia Otwarcia Regat „Mistrzostwa Świata Klasy Micro”

Wtorek, 14.08
11.00 – 17.00 Wyścigi Micro, Zatoka Pomorska

Środa, 15.08
11.00 – 17.00 Wyścig Micro Długodystansowy

Czwartek, 16.08
11.00 – 17.00 Wyścigi Micro, Zatoka Pomorska
12.00 – 19.00 Rejestracja załóg w klasach Finn i 505

Piątek, 17.08
11.00 – 15.00 Wyścigi Finałowe Micro, Zatoka Pomorska, Trasa Alpha
11.00 – 17.00 Wyścigi klas Finn i 505, Zatoka Pomorska, Trasa Bravo
12.00 – 19.00 Rejestracja załóg w klasach Delphia24, Sigma7000 i Polska Ekstraklasa Żeglarska
20.00 – Ceremonia Wręczenia Nagród dla Mistrzostw Świata Klasy Micro

Sobota, 18.08
10.00 – 18.00 Wyścigi Polska Ekstraklasa Żeglarska – Trasa Charlie
11.00 – 17.00 Wyścigi klas Finn, 505 i Sigma, Zatoka Pomorska – Trasa Bravo

Niedziela, 19.08
10.00 – 15.00 Wyścigi Polska Ekstraklasa Żeglarska – Trasa Charlie
11.00 – 14.00 Wyścigi klas Finn, 505 i Sigma, Zatoka Pomorska – Trasa Bravo
16.00 Zakończenie regat i wręczenie nagród w klasach Finn, 505, Sigma Active i Polska Ekstraklasa Żeglarska

„Cieszę się, że nasz pomysł stworzenia dużych regat w Świnoujściu, na Pomorzu Zachodnim spotkał się z zainteresowaniem środowiska. Brakowało tu takiej imprezy i mam nadzieję, że dzięki wsparciu miasta i sponsorów będziemy z roku na rok zwiększać poziom i rangę wydarzenia. Już w tym roku regaty potrwają równo tydzień i przyjedzie do nas rekordowa liczba jachtów i zawodników. Zatoka i marina będą pełne żagli a miasto znajdzie się w centrum uwagi żeglarskiego świata” – zapowiada organizator wydarzenia, Maciek Cylupa.

Partnerami regat są Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line, Texet - D.A.D oraz Harken, Bryt Sails, AVA Marina i Teknos – Oliva.

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej  www.sailsfestival.pl

Organizatorzy:

Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, 71-699 Szczecin, Lompy 3/2
MT Partners, 44-100 Gliwice, Kościuszki 22/1
Dyrektor: Maciej Cylupa, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel: 783 00 83 83
Współpraca: OSiR Wyspiarz, MDK Świnoujście, Nowoczesna Kultura

.

Info Prasowe

Świnoujście Sails Festival to nowy sportowy projekt żeglarski na Pomorzu Zachodnim. Wśród nich to najważniejsze dla młodszych żeglarzy – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu 2017. Ale nie tylko, bo do Świnoujścia przyjadą także zawodnicy z klas Finn i Delphia24.


Znamy już reprezentantów naszego kraju na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Chyba każdy sportowiec marzy o tym, żeby móc reprezentować kraj w swojej dziedzinie. Taką szansę dali młodym żeglarzom twórcy Polish Match Tour organizując zgrupowanie, na którym wybrali tych, którzy popłyną z orłem na piersi.

- Ogłosiliśmy możliwość wzięcia udziału w zgrupowaniu w Świnoujściu, w trakcie którego zaplanowaliśmy przeprowadzenie treningów, szkolenia, a ostatecznie wybraliśmy reprezentantów naszego kraju. Zgłosiły się 4 załogi, z czego udało się znaleźć miejsce do startu aż dla 3 z nich – mówi Maciej Cylupa z MT Partners.

Nasz kraj reprezentować będą załogi pod sterami Macieja Sapiejki, Igora Tarasiuka oraz Kuby Midora. To potwierdza, że match racing w Polsce zdobywa większą popularność, a dzięki takim inicjatywom zaczynają się nim interesować także młodzi zawodnicy.

- Dużo nauki przez te 4 dni. Wszyscy podnieśliśmy swoje umiejętności. To nasz pierwszy kontakt z jachtami klasy TOM28 i jestem pod ogromnym wrażeniem. Trzeba przyznać, że to dużo większa łódka niż ta, na których do tej pory pływaliśmy – mówi Igor Tarasiuk – sternik jednej z załóg.

Zmagania młodych żeglarzy na wodzie obserwowali trenerzy – Maciej Cylupa oraz Szymon Jabłkowski, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Teraz wszystko w rękach załóg.

- Chodzimy 3 razy w tygodniu na siłownię, treningi na wodzie no i do tego sporo oglądania filmów i analizy taktycznych zachowań na wodzie – dodaje Tarasiuk.

A konkurencja jest poważna, do Świnoujścia przyjadą załogi z całej Europy, w tym utytułowany Włoch Ettore Botticini oraz Francuz Robin Follin, który startował w Młodzieżowym Pucharze Ameryki. Wśród załóg, które zgłosiły swój udział, wystartują także załogi ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Rosji, w tym aż 2 załogi w pełni kobiece.
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy odbywać się będą w ramach nowego żeglarskiego wydarzenia - Świnoujście Sails Festiwal. Wtedy to rozegrane zostaną także Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Finn Masters oraz Puchar Polski w klasie Delphia.24, a udział weźmie łącznie ponad 120 zawodników z 7 krajów.

- Po 3 latach organizacji regat meczowych i Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, zdecydowaliśmy się na poszerzenie formuły regat i zaproszenie do Świnoujścia innych klas. To doskonałe miejsce dla żeglarzy, z ogromnym potencjałem dla żeglarzy z zachodu z uwagi na prosty dojazd, z ogromna bazą noclegowa i gastronomiczną i dużą wygodna mariną. Zorganizowaliśmy tu meczowe Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w latach 2014 i 2015, w kolejnym roku będziemy gościć Mistrzostwa Świata w klasie Micro i jesteśmy pewni, że Świnoujście stanie się nowym modnym miejscem regat w Europie. Dzięki wsparciu miasta i sponsorów możemy ten projekt rozwijać za co już teraz dziękujemy – podsumowuje Maciej Cylupa, organizator i dyrektor regat

 


Regaty odbędą się w dniach 18-20 sierpnia z bazą w Porcie Jachtowym Basen Północny w Świnoujściu. Partnerami regat są Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line i D.A.D.
Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej www.polishmatch.pl oraz www.sailsfestival.pl


 

 

Sponsorzy & partnerzy

Sponsor główny
Świnoujście
TT Line
Pomorze Zachodnie
DAD
Sponsorzy & partnerzy
Masta Structures
Hampton by Hilton
Harken
Dimension Polyant
Sail Swinoujscie
PZŻ
Bryt Sails
Eurosaf
Współpraca
OSIR Wyspiarz
Urzad Morski Szczecin
Inspektorat Ochrony Rybołówstwa
World Sailing
Żagle
W Ślizgu
Wiatr i Woda
Organizatorzy
Polish Match Tour
MT Partners

Photo Gallery

The Place

Poland, Marina Świnoujscie, Jachtowa 1, 72-600 Świnoujście